BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Giminės medis ir jo pavaizdavimas

Giminės medis – tai šeimos pasididžiavimas, jos praeitis, dabartis ir ateitis.

Giminės medis tai simbolinė kelionė į šeimos praeitį. Žinoti savo protėvius, žinoti savo šaknis - vadinasi rūpintis savo istoriniu paveldu ir neprarasti tapatybės visuotinės globalizacijos sūkuryje.

Kazimiero Jogailaičio šeimos genealoginis medis

Šaltinis: Łaski, Joannes. Commune incliti Poloniae regni privilegium constitutionum ed indultuum. Cracoviae, Johannes Haller, 1506, fol. LXXXV;Saugojimo vieta: Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu;

Virtuali biblioteka: Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa (DJVU) /2010 03 13

Dabartinė visuomenė medžių sudarymą laiko mada, kultūriniu judėjimu, bajorų siekiu pabrėžti savo išskirtinumą. Visais laikais žmonės sudarinėjo giminės medžius, tai ilgaamžė tradicija. Manyčiau, giminės medis - pagarba savo protėviams, kas nėra sietina tik su kilme ar mada. Jeigu jums atrodo kitaip - tokia mada labai graži ir sektina. Kilmės akcentas genealogijoje irgi nieko nelemia, gal tik didesnę galimybę rasti 19a. sudarytą archyvinį medį. Gali būti kilmingi, bet negarbingi, (girdėjome istoriją apie ponus, kurie vardan laisvės medžiuose šaudė baudžiauninkus). Visi žinome eilę valstietiškos kilmės lietuvių, kovojusių už šeimos, bendruomenės, tautos gerovę, sukūrusių meno, istorijos, technikos paminklų. Svarbu žinoti apie praeitį ir priimti ją tokią kokia yra. Mano gentainiai jau nuo 19a. atsidurdavo priešingose barikadų pusėse, toks jų pasirinkimas, toks įvairus ir turtingas tapo mano giminės medis. Svarbu tai, kad praeitis netrukdo giminei susiburti ir bendrauti šiandiena. Visi puikiai dera sudarytame giminės medyje.

Pats seniausias mūsų Valstybės istorijos archyvo darbuotojų atkurtas genealoginis medis siekia XIII amžių. Tradiciškai genealoginius medžius pradėta sudarinėti tik XVIII amžiuje. Žmonės tai darė praktiniais tikslais, tokiais, kaip turto paveldėjimas.

Sudarytas Radvilų giminės medis: Nuoroda>>>.

Visi genealoginiai tyrimai būtų tik skaičių ir faktų rinkinys, kol jie nesudėti į medį. Šiandiena galima rasti daugybę variantų kaip sudaryti tokį medį. Plačiau skaityti mano temose: Medžių piešiniai, Ar jau galima piešti giminės medį? Rekomenduojama nuoroda - Medžių dizainas.

Virtualioje erdvėje galima rasti medžių sudarymo ruošinių, sudėtingų programų, Lietuvoje yra profesionalių dailininkų, genealogų teikiančių tokias paslaugas.  Apie genealogiją galima sužinoti: Lietuvos genealogijos ir heraldikos draugija.

Šiuolaikinių informacinių technologijų dėka atsirado galimybė surinkti ir sistematizuoti visą žinomą informaciją apie gyvenusius ir gyvenančius giminaičius, vaizdžiai ją pateikti genealoginio medžio pavidalu.

Genealoginių medžių programos

Sukurtos genealoginės programos turi mechanizmą, leidžiantį įrašyti gyvenimo aprašymus, saugoti tekstą, fotografijas, garsą ir video medžiagą, turi duomenų paieškos, rūšiavimo ir filtravimo galimybes.

Pateikiu keletą plačiai naudojamų programų:

 1. Family Tree maker.com tai plačiausiai pasaulyje vartojama 48.67% (2004 m duomenys)
 2. Ancestry.com
 3. MyHeritage.com (išversta į lietuvių kalbą)
 4. Geni.com

Mano šeimos medžių schemos sudarytos įvairiomis programomis ir skirtingais vaizdavimo būdais. Pateikiami trys pavyzdžiai:

1.Verikali schema sudaryta nuo jauniausio gentainio

2. Horizontali schema sudaryta nuo jauniausio gentainio

3. Mišri schema sudaryta nuo seniausio gentainio

Medžiai virtualių programų svetainėse:

Giminės medžių schemos Familytree programoje; medžių sudarymo Instrukcijos (anglų k.)

Medžių schemos - Genogramos GenoPro programoje (instrukcijos anglų k.); genogramų pavyzdžai

Žymių žmonių medžių schemos Agelong Tree programoje; Rodovid programoje; Vincent van Gogh medžio schema

Kaip kurti virtualų giminės medį Ancestry programoje (anglų k.)

Medžio schemų variantai Brother’s Keeper programoje

Pavyzdžiai GenealogyJ programoje

Medžių vaizdavimas

Giminės medžiai - tai giminingų žmonių junginiai.

Medžiai gali būti tik tėvo (pavardės), arba mišrūs (ir tėvo ir motinos). Jie būna augantys į viršų, arba besileidžiantys žemyn.

  Pavardės medis

  - arba tėvo linija, gali būti sudaromas nuo pirmojo (seniausio) žinomo giminės atstovo, kurį galima patvirtinti dokumentu. Tėvo medis sudaromas tik iš vyriškos giminės atstovų.

tėvas-sūnus-anūkas-proanūkis-proproanūkis-proproproanūkis…

  Palikuonių medis

  - išvystytas nuo pirmojo (seniausio) žinomo giminės atstovo, kurio žinomos visos giminių linijos.

tėvas-sūnus-anūkas-proanūkis-proproanūkis-proproproanūkis…
——-sūnus-anūkas-proanūkis-proproanūkis
————anūkė-proanūkis-proproanūkis
——-duktė-anūkė-proanūkis-proproanūkis
——duktė-anūkas-proanūkis-proproanūkis

  Mišrus medis

  - tai giminės palikuoniai: vyrai ir moterys. Toks medis turi daug šakų ir didelę gentainių struktūrą.

  Medis iš praeities į ateitį.

  - tolimiausio atstovo palikuoniai  (vaikai, anūkai, proanūkiai) palaipsniui sudaro žmonių seką, kuri auga, plečiasi tarsi tikras medis. Tokia vertikalė sudaroma tuomet, kada apie gentainius turima pakankamai duomenų. Dažniausia žinomi visi giminės atstovai, jų veikla, datos, kita informacija užpildanti visa paveikslą nuo tolimiausių laikų iki šiandien dienos.

—————-proanūkis proproanūkė proproproanūkė
———————————-proproproanūkė
—–duktė anūkė proanūkis proproanūkis proproproanūkis
tėvas sūnus anūkas proanūkis proproanūkis proproproanūkis
————————-proproanūkis proproproanūkė
—–sūnus anūkė proanūkis proproanūkė proproproanūkė
—–duktė anūkas proanūkis proproanūkis proproproanū
——————-proanūkė proproanūkis proproproanūkis
———–anūkė proanūkis proproanūkė proproproanūkė
————————————proproproanūkė

  Medžio struktūra sudaroma nuo savęs ir auginama į viršų.

  - jo seka (aš, mano tėvai, seneliai, proseneliai ir t.t.) vystosi atvirkščiai, nei pirmame variante. Tokia vertikalė tinkamiausia pradedantiesiems, kol duomenų esama nedaug.

Yra dar vienas medžio tipas, kuris nėra populiarus - tai asmens medis, kuris primena smėlio laikrodį.

Medžio struktūra sudaroma nuo savęs į abi puses

- tai medis kuris auga iš praeities į ateitį, bet cente esu aš.  Šaknyse (t. y . praeityje) - mano tėvai, seneliai, proseneliai…, cente - medžio kamienas esu aš, o šakose (t. y . ateityje) - mano vaikai, anūkai, provaikaičiai.

Piešiame giminės medį

 • Medžių piešiniai paprastai sudaromi taip, kad ant kamieno dedami pirmieji asmenys, o ant šakų išdėstomi jų palikuoniai. Giminaičiai grupuojami eilėmis, kurios atitinka susidariusias skirtingas giminių kartas. Jų pavaizdavimui galima parinkti vaisių simboliką, didesnei struktūrai - lapų piešinį.
 • Spalvų kodai. Paprastai pieštame medyje spalvomis žymimos skirtingos giminių kartos, nes taip lengviau sekti prasilenkiančias laiko linijas. Galima koduoti atskiras gimines: kiekvieną šaką ženklinti kita spalva. Medžiuose skirtingomis spalvomis galima išskiri vyrus ir moteris, turinčius vaikų ir neturinčius, ištekėjusias moteris ir ne, gyvus ir mirusius ir kita. Patarčiau pasirinkti vieną sistemą ir laikytis vieningos ženklinimo tvarkos. Pernelyg didelė spalvų įvairovė gali apsunkinti skaitomumą ir prarasti vaizdo darną.
 • Formų įvairovė. Taip pat kaip ir spalvomis skirtumus galima žymėti formomis. Nusistovėję formų simboliai: kvadratinė forma (arba aštriais kampais) vyrams žymėti, apvali forma ( arba suapvalintais kampais)- moterims.
 • Užrašai. Kiekvienas giminės atstovas užrašomas ant paruoštų piešinių. Šriftas turi būti lengvai skaitomas ir įkomponuotas į tam skirtą vietą. Užrašomi vardai ir pavardės, jeigu yra pakankamai vietos - galima papildyti gimimo, santuokos, mirties datomis, pareigybėmis, titulais, mokslo laipsniais ir kita informacija.

Medžiai turėtų būti estetiški, meniški, moksliški, atlikti tokia technika, kuri tiktų saugoti ar eksponuoti. Medžiai gali būti labai įvairiai sukurti. Pavyzdžiui, nupiešti vaikų, pasitelkus visą fantaziją, padedant tėvams, mokytojams. Dailininkų atlikti; spalvota ar nespalvota grafikos technika, nutapyti, išsiuvinėti, sukurti grafinio dizaino kompiuterinėmis programomis, lazeriu graviruoti. Medžiai gali būti iliustruoti fotografijomis, perkelti ant paruoštų fonų ( žemėlapių, istorinių piešinių, įsimintinų vietovių, kraštovaizdžių), puošti herbais, dailyraščiu, autografais.

Giminių schemos (schematiniai medžiai)

Giminės medžiuose dėl vietos stokos netelpa visa sukaupta informacija. Kur kas didesnę duomenų dalį galima sutalpinti į giminių lenteles su rodyklėmis. Schemos gali būti:

 • Horizontalios. (2. pvz.) Horizontali chema sudaryta nuo jauniausio gentainio)
 • Vertikalios. (1. pvz.) Verikali chema sudaryta nuo jauniausio gentainio)
 • Apskritimo arba vėduoklės formos (4. pvz.)

  4. Vėduoklės formos schema.

Lentelėse įrašus galima ženklinti tradiciniais žymenimis:

* 1885 – Gimimo metai (1885m)

+ 1811 – Mirties metai (1811m)

Х 1900 – Santuokos metai (1900m)

)( 1921 - Skyrybos (1921m)

(†) 1895 – Palaidotas (-a) .

Kiekvieną giminaitį galima numeruoti eilės tvarka.

Pavyzdžiui:

I Karta

1. Jonas

I I Karta

1.1. Simonas (pirmas Jono sūnus)

1.2. Tamošius (antras Jono sūnus)

1.3. Ona (trečias Jono vaikas - dukra)

I I I Karta

1.1.1. Pirmas Simono vaikas

1.1.2. Antras Simono vaikas

1.1.3. Trečias Simono vaikas

1.2.1. Pirmas Tamošiaus vaikas

1.3.1. Pirmas Onos vaikas

Tuomet, laikantis tam tikros nustatytos numeracijos, galima smulkiai aprašyti kiekvieną giminės atstovą. Numeracija padeda dirbant su dideliu kiekiu dokumentų, kad bestkartojantys vardai ir pavardės nesusimaišytų įvairiose giminių kartose.

Istoriniai medžiai paprastai būdavo kitaip sudaryti: Pirmas - seniausias protėvis, paskutinis - jauniausias. Juose Jonas būtų 1, Simonas 2, Tamošius 3, Pirmas Simono vaikas 4, Antras Simono vaikas 5, Trečias Simono vaikas 6, Pirmas Tamošiaus vaikas 7, Pirmas Onos vaikas 8.

Ateityje numatoma rašyti apie medžių piešinius, pateikti lentelių, schemų ruošinius.

Įdomūs medžiai

Kokių tik medžių neužaugo… sukurti virtualūs, popieriniai, mediniai - visi jie gali būti geros idėjos giminės medžiams. Vaikiški variantai su žaidimo programa  - skatinantys domėtis giminyste. Lietuviškos knygos gyvasis medis

Nepaprastas MAŽVYDO ĄŽUOLAS nuoroda.

Graži medžio idėja: Suraskite jame septyniolika vietų, kurios jautrios pelytei, ir per jas nukeliausite į praėjusį laiką, susipažinsite su asmenybėmis, stovėjusiomis prie pirmosios lietuviškos knygos lopšio.

“Knygų medis” vaikams

Ragina vaikus kartu su tėveliais atrasti skaitymo džiaugsmą, klijuoti lapelius ant “Knygų medžių”.

Rankų darbo medinis giminės medis

Internete radau įdomų giminės medį sukaltą iš medžio lentelių. Nuoroda

Medis visada su manimi

Foto: gatvės vaizdai

Patiko (0)

Rodyk draugams

komentarai (13) to “Giminės medis ir jo pavaizdavimas”

 1. Kovas 22nd, 2011 | 05:48

  Medis 273.. Very nice :)

  [WORDPRESS HASHCASH] The poster sent us ‘0 which is not a hashcash value.

 2.   egle
  Liepa 18th, 2011 | 22:59

  Aš naudojau Brothers’s keeper http://www.bkwin.net/, o dabar perėjau prie Legacy. Deja abu programos nepalaiko lietuviškų raidžių.
  Ar aukščiau išvardinto programos palaiko liet. raides?

 3.   elena
  Liepa 19th, 2011 | 13:40

  MyHeritage.com; Geni.com - palaiko lietuvių kalbą,gal dar kas nors pasikeitė, neteko girdėti. Plačiau apie programas:
  http://www.polia.info/Genealogija/Programos.htm

 4.   F1
  Lapkritis 7th, 2011 | 15:42

  labai mazos nuatraukos

 5.   elena
  Lapkritis 7th, 2011 | 21:19

  Tiesa. Blog’ame talpinamos nuotraukos sumažintų rezoliucijų - dėl vietos stokos. Šiame puslapyje mano giminės medžio fragmentų schemos - dėl privatumo problemos stengiuosi neskelbti pavardžių. Tai tik teksto iliustracijos.
  Atsiprašau, jeigu atsirado problemų peržiūrint foto medžiagą. Jeigu Jus domina konkretūs klausimai atsakau asmeniškai, tad teiraukitės.

 6. Balandis 10th, 2012 | 20:03

  [...] Apie tai rašiau: Giminės medis ir jo pavaizdavimas [...]

 7.   Egle
  Balandis 18th, 2012 | 17:46

  Neperseniausiai susidarinejau savo gimines medi. Kazkaip turbut atejo toks laikas, kai norejosi daugiau suzinoti apie savo seima, is kur as kilusi. Pasinaudojau vienos naujos firmos paslaugomis. Ten dirba istorijos studentai, vaiksto po archyvus, o beto ir kalbu moka zymiai daugiau negu as… man per 2 menesius sudare visa mano gimines medi, kartu su dokumentais is archyvu, dar ir graziai atvaizdavo (ant drobes!). Va sitas dalykas isliks ilgam, nes tuo paciu girdejau ir, kad metrikos yra, taip, kad greitai galim likti be galimybes suzinoti daugiau apie savo kilme… :( tai tiesiog norejau rekomenduoti ir pasidalinti savo dziaugsmu :) , jei kasnors irgi domisi savo genealogija - sibora.lt.

 8.   elena
  Balandis 19th, 2012 | 10:49

  Žinoma, sveikinu su surinktu medžiu ir džiaugiuosi, kad didžiuojiesi savo šaknimis. Kiekvienas sėkmės atvejis gali paskatinti kitus, ko ir siekiu viešindama šią mintį savo dienoraštyje.
  Būtų įdomu, jeigu šiek tiek plačiau parašytum apie savo variantą. Kiek maždaug gentainių surado, nuo kurio amžiaus, kurioje parapijoje? Ir jeigu ne paslaptis - kiek kainavo visos paslaugos?
  Tai padrąsintų tuos kurie dvejoja, nežino ką gaus.

 9.   elena
  Sausis 24th, 2013 | 15:50

  Eglės atsakymas naujoje temoje: “Siūloma genealogų paslauga”.

 10. Balandis 19th, 2013 | 17:32

  Всем привет кто-нибудь читает делфи? Следит за жизнью в Латвии?

  [WORDPRESS HASHCASH] The poster sent us ‘0 which is not a hashcash value.

 11.   Beata
  Rugsėjis 4th, 2015 | 20:04

  GELBĖKITE SVETAINĘ NUO REKLAMOS. Tiesiog siaubas, kur nepaspausi, ten iššoka.
  Ar Jums patiems malonu ?

  Juk galima rasti visai pigių buveinių

 12.   elena
  Rugsėjis 4th, 2015 | 22:43

  Labai gaila jeigu taip yra, bet čia ne svetainė, o dienoraščio formato tinklaraštis - blogas.lt

 13.   elena
  Rugsėjis 4th, 2015 | 22:56

  Kodėl neįdiegti “adblock” ir jokių reklamų!

Rašyk komentarą