BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Giminės istorijos metraštininkai

Giminės medis, pradedančiųjų klaidos, patarimai

Genealogija yra įdomi jeigu viskas daroma nuosekliai. Tai yra mokslinė veikla, kuri trunka ilgai ir suteikia kiekvienam tyrėjui atradimo - savotiško kolekcionavimo malonumą. Patyrusieji galėtų patarti kaip galima išvengti klaidų, arba kaip veikti, kad jų būtų kuo mažiau. Pradžioje dauguma tyrėjų susikoncentruoja ties vardų kaupimu t. y. skuba surinkti kuo daugiau protėvių. Galima teigti, kad nėra taip labai svarbu į sudaromą šeimos medį pridėti daugybę naujų vardų, ieškoti vis daugiau ir daugiau ankstesnių protėvių. Genealogija nėra lenktynės - kas greičiau surinks 100, 200, 500 gentainių sudarantį medį. Paieškas būtų gerai planuoti, pasirinkti metodiką, laiką, kryptį, šaltinius, klasifikuoti sukauptą medžiagą. Svarbu tikslumas, faktų patikra, kokybiška ir profesionaliai surinkta istorinė medžiaga, ivairiapusiškai ištirta giminės genealogija. Sudarydama medžius dažnai matau lakiančių komplimento savo kelių šimtų asmenų sudarytai genealogijai, bet mene labiau stebina tie, kas turi 30, na gal 50 asmenų, bet pilną tyrimą, su smulkmenomis ir istorinėmis detalėmis. Kas svarbu ir kaip pradėti - galima paskaityti daugelyje svetainių, apie klaidas ir kaip jų išvengti - bandau patarti šioje temoje.

Viena iš dažniausių klaidų prie tėvo medžio pridėti motinos linija. Taip darydami jūs galite padaryti klaidų, nes augdami medžiai pradės pintis šakomis, ims nebetilpti į paruoštas chemas, medžių sistemas. Vėliau, skirtingas gimines gali tekti perkelti į atskirus medžius, arba valyti jau sudarytą grandiozinę struktūrą. Gaila įdėto darbo ir sugaišto laiko. Tokie sudėtingi pertvarkymai dažnai įneša netikslumų, atsiranda klaidų. Būna panašių pavardžių ir bendrų giminių, tada gali įsivelti neteisingi duomenys, vienas kitą antrinantys vardai ar datos. Dar blogiau jeigu tokia struktūra pateka į virtualią programą, kuri nebesupranta komandų ir pradeda strigti.

Pradedantiems genealogijos tyrimus pravartu žinoti, kad būtų klaidinga:

 • Apsiriboti t. y. nuo pradžių savo medį sudarinėti tik iš tiesioginių gentainių, neįtraukiant protėvių brolių ir seserų linijų (vėliau gali tekti grįžti ir rinkti iš naujo, bus papildomai gaištamas laikas).
 • Nesistengti rasti kelių šaltinių (vienas šaltinis gali suklaidinti, suteikti nepilną informaciją). Santuokų dokumentuose nuotakos amžių nurodydavo pagal nuotaiką, vyresnės mažesnį, labai jaunos - metų pasidaugindavo, todėl kiekvieno asmens gimimo įrašas - vienas svarbiausių genealogijos sudarymo dokumentų.
 • Pasitikėti antriniais šaltiniais (remtis tik pasakojamąja informacija, dokumentų nuorašais arba kopijomis ir t.t.) Pasakojamoji medžiaga vertinga, bet retai kada tiksli, pavyzdžiui, užrašai antkapiuose, mirties dokumentų įrašuose ar parapijų surašymuose žmonių amžius gali būti nurodomas labai apytikslis. Perrašytose RKB bylose atsirasdavo netikslumų, akivaizdžių klaidų, pasitaikydavo net praleistų ištisų puslapių. Taigi, bažnytinė knyga - geriau nei žodinė informacija, pirminė knyga - geriau nei kopija ar dekanatinė byla.
 • Pernelyg  pasitikėti savimi, skubant paviešinti savo genealogijos medį (galimai pažeidžiant giminės narių konfidencialumą). Jeigu atsiranda netikslumų, dėl kurių teks atsiprašinėti, nepatikrinti faktai klaidina ne tik jus, bet ir viso medžio giminaičius. Po viešojoje erdvėje esančius medžius laipioja daugybė žmonių, mokslo ir istorijos tyrėjų, todėl klaidinanti įnformacija gali plisti lyg virusas.
 • Delsti, atidėlioti ir kitaip vilkinti pradėtą darbą (gali būti taip, kad neliks tų, kas dar gyvai prisimena. Visi suprantame, kad dokumentai pasimeta, sunyksta, kapų paminklai tampa neįskaitomi, asmenys nenustatomi, žmonės fotografijose neatpažįstami). Visi kraštutinumai mažina mūsų galimybes ištirti savo ir mūsų istoriją, prisikasti kuo arčiau tiesos.

Kaip veikti?

Pradėti nuo žinomų faktų

Klauskite ir užsirašykite vardus, gimimo datas, mirties datas, gyvenvietes, pasakojamąją istoriją. Surašykite viską ką senoliai žino apie bet kurį šeimos narį. Sužinokite protėvių buvusią parapiją, bažnyčią, gyventas vietoves ir jų pavadinimus. Kaip pradėti?

Patikrinti pradinę informaciją

Tuomet tyrėjui teks rasti istorinius įrašus, kurie patvirtintų arba paneigtų surašytus faktus. Rašiau apie tai: Genealoginiai tyrimai

Sudaryti medį

Apie tai rašiau: Giminės medis ir jo pavaizdavimas

Pradėti ieškoti papildomos informacijos apie jums žinomus faktus. Apie tai plačiau: Gentainių paieškos už namų slenksčio

Genealogija yra daug laiko reikalaujantis, varginantis mokslinių tyrimų projektas, kuris gali būti labai naudingas giminėms, vaikaičiams, įvairių sričių specialistams.

2010 m. paskelbta, kad genealogija - sparčiausiai augantis hobis.  Duomenų bazių, nemokamų genealogijos svetainių ir lengvai prieinamų interneto prieigų įdiegimas šeimos genealogiją padarė prieinamą kiekvienam norinčiam. Jau nieko nestebina, kad galima naudoti nemokamas internetines genealogijos svetaines ar programinę įrangą. Jose patogu talpinti skaitmenines nuotraukas, rašyti giminės istoriją ir kurti savo šeimos medį. Jos jau tampa šeimų susirašinėjimo, pasidalinimo naujienomis, sveikinimų ir skelbimų  vieta. Keletas nuorodų: Archyvai, genealogija, istorija

Jeigu jūs susidomėjote savo pavardės kilme, ar protėvių gimtinėmis, namų valdomis jau ir Lietuvoje galima pradėti paieškas.

Internete galima pradėti mokytis simbolių, terminų, vardų ir pavardžių kilmės, surasti dvarų ir parapijų sąrašus. Plačiau: Asmenvardžių ir pavardžių užrašymai senuose dokumentuose

Tarptautiniuose šaltiniuose surasti įrašus apie giminaičių migraciją ir registraciją kituose žemynuose.

Mano nuoširdūs linkėjimai tiems, kas pasiryžo į pažintinę istorinę kelionę - sėkmės!

Tai tikrai nebus “Misija Sibiras”, bet kai kam gali tekti paklaidžioti po neįžengiamas genealogijos girias.

Linkiu nepaklysti ir surasti savuosius medžius.

Patiko (0)

Rodyk draugams

komentarai (2) to “Giminės istorijos metraštininkai”

 1.   Egle
  Balandis 18th, 2012 | 17:39

  Neperseniausiai susidarinejau savo gimines medi. Kazkaip turbut atejo toks laikas, kai norejosi daugiau suzinoti apie savo seima, is kur as kilusi. Pasinaudojau vienos naujos firmos paslaugomis. Ten dirba istorijos studentai, vaiksto po archyvus, o beto ir kalbu moka zymiai daugiau negu as… man per 2 menesius sudare visa mano gimines medi, kartu su dokumentais is archyvu, dar ir graziai atvaizdavo (ant drobes!). Va sitas dalykas isliks ilgam, nes tuo paciu girdejau ir, kad metrikos yra, taip, kad greitai galim likti be galimybes suzinoti daugiau apie savo kilme… :( tai tiesiog norejau rekomenduoti ir pasidalinti savo dziaugsmu :) , jei kasnors irgi domisi savo genealogija - sibora.lt.

 2.   elena
  Balandis 19th, 2012 | 11:01

  Dėkoju tau Egle už paliktą komentarą mano blog’ dienoraštyje. Nuorodą įdėjau į nuorodų puslapį, ar tu pati susijusi su šia svetaine? Gal būt galėsiu ateityje pridėti draugų skiltyje, nes reikia reklamuoti geras paslaugas.

Rašyk komentarą