BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Žemėlapis, giminės kapai - užduotis vaikui

Kartą paskaičiau įdomią istoriją apie tai, kaip vieno Europos didmiesčio vaiką tėvas paskatino domėtis savo giminės istorija.

Ne tik sudomino, bet sugalvojo pavyzdinį veiklos planą naudojant modernias technologijas.

Užkrečianti istorija

Tėvas sumanė aplankyti protėvių kapus ir pabandyti surasti savo giminės medžio atstovų palaidojimo vietas.
Į kelionę pasiėmė dukrelę, su kuria iš anksto aptarė būsimų darbų planą. Kelionei pasiruošė - atsispausdino giminės medžio schemą, susirado kapinių žemėlapį, pasiruošė priemones.
Nors jis pats per visą savo gyvenimą tose kapinėse buvo tik kelis kartus ir kai kurių kapų niekada nebuvo matęs, veikė ryžtingai, pasiklausinėjo gimines, surinko informaciją. Jis susirašė pavardes, bei numatė galimybę rasti nežinomų kapų su tolimų protėvių antkapinių įrašais.

Užduotis buvo įdomi ir rizikinga.

Nepasiruošus galima nerasti nieko. Bet jiems pasisekė, abu su dukra galėjo uždegti žvakutes prie 15 protėvių kapų!
Maža mergaitė per dvi valandas sugebėjo aplankyti šešis protėvių kapus ir du tolimų giminaičių kapus.

Jie naudojosi virtualiais žemėlapiais telefone (t. y. iPhone Safari naršyklėje), tačiau
galima rinktis mobiliesiems įrenginiams taikomas “Android” ir “Chrome”. Pagal GPS programinį įrenginį telefone jie nustatė savo esamą vietą ir kapavietę, kurią tiksliai nurodė močiutė. Kapinių plane nustatę padėtį išsiaiškino kaip reikės judėti link šiaurinio krašto. Taip sutaupė laiko, nereikėjo vaikščioti aplink visą teritoriją, ir jų maršrutas buvo optimalus. Surastos kapavietės buvo skaitmenimis pažymėtos žemėlapyje ir giminės medžio schemoje.
Nedidelė ekspedicija pasiteisino - dukrą sudomino šiuo projektu, abu įsijungė į bendrą tyrimo darbą, kartu surinko daug vertingos informacijos. Dabar jie ruošia naują projektą - aplankyti savo žmonos (dukros mamos) šeimos kapus.

Tą patį buvo galima padaryti daug paprasčiau, taip, kaip daro dauguma. Apeiti nežinomas kapines ir perrašyti paminklų įrašus į savo užrašų knygelę.

Bet ar surasite vaiką, kuris noriai seks jūsų pėdomis?

Suplanuotas žygis, paremtas naujausių technologijų arsenalu ir surastų istorinių ženklų sėkmė - nulėmė prasmingą tėvo ir dukros kelionę.
Lietuvoje nedaug didmiesčių, kuriuose su žemėlapiu reikia ieškoti kapinių, kur kapinės - tikri labirintai. Mūsų šalyje kita specifika - dažna šeima ar bent proseneliai kilę iš provincijos. Norint surasti tolimų protėvių ir artimų giminių kapus, tenka aplankyti keletą miestelių ir bažnytkaimių. Tokiai ekspedicijai taip pat kartu su vaiku galima paruošti planą, numatyti maršrutą bei pasirinkti mobiliąsias priemones ir patraukti į tėvoniją ar motinos gimtinę.

Grįžus šeimos rate galima aptarti rezultatus, pasidalinti įspūdžiais. Galima nubraižyti maršrutą, aplankytų kapinių planus, pažymėti surastų giminių kapų vietas, surašyti visus surastus faktus apie protėvius ar gimines.
Įdomus genealogijos tyrėjo darbas gali būti naudingas tiek suaugusiems tiek ir vaikams.

Ar galima aplankyti virtualias kapines?

Temą galiu papildyti informacija:

Asociacija „Lapkričio 2-osios draugija“ viena iš nedaugelio organizacijų Lietuvoje, kuri važiuoja per Lietuvos miestelius, fotografuoja kapų paminklus ir jų informaciją kelia į interneto erdvę. Vėliau kiekvienas norintis, suvedęs mirusio žmogaus pavardę, gali sužinoti, kur vienas ar kitas žmogus yra palaidotas. Atminimo Knyga - svetainė, kurioje puoselėjamos protėvių atminimo ir pagerbimo tradicijos bei skatinamas susidomėjimas asmens kilmės ištakomis, žiniomis apie savo protėvius, etninių ir genealoginių šaknų ieškojimu. Suskaitmenintos Lietuvos kapinės - sąrašas.

Pasaulio virtualios kapinės Billiongraves - žemėlapis.

Myheritage iniciatyva skaitmeninti pasaulio kapinės bendrame projekte su Billiongravesnuoroda.

Patiko (2)

Rodyk draugams

komentarai (6) to “Žemėlapis, giminės kapai - užduotis vaikui”

 1.   smokas
  Balandis 1st, 2014 | 13:49

  pakankamai nauja programa: http://billiongraves.com/
  į Jūsų aprašomą temą.
  Galimybė fotografuoti antkapius, bei suvesti tekstą vėliau. Taip galima padėti ir kitiem ieškoti protėvių kapų.

 2.   elena
  Balandis 1st, 2014 | 16:03

  Ačiū už nuorodą, pati pabandysiu. Tikrai daug pasiekta ir tikiu, kad naujos programos pasitarnaus mūsų nelengvame bare. Puiku, jeigu galima pasidalinti savo surinkta medžiaga. Tada kiekvieno žmogaus indėlis - dviguba nauda.
  Lietuvoje jau veikia istorinių kapinių ir memorialinių vietų sąvadas. Nuoroda http://www.kpd.lt/node/168

 3.   smokas
  Balandis 1st, 2014 | 18:47

  ir dar prisiminiau šį puslapį:
  http://www.atminimoknyga.lt/

 4.   elena
  Balandis 1st, 2014 | 21:30

  Ačiū, aš pati jį iš Nuorodų puslapio perkėliau į tekstą ir pridėjau komentarą. Einame viena kryptimi.

 5.   Gia
  Balandis 3rd, 2014 | 18:52

  Noriu užduoti vieną klausimą šiek tiek ne į temą. Imu kaip pavyzdį Kazlauskų pavardę. Tai labai dažna pavardė, jų ant kiekvieno kampo galima sutikti :D Bet ar tai reiškia kad jie labai tolimi giminaičiai? Taprasme kilę iš tų pačių protėvių?

 6.   elena
  Balandis 6th, 2014 | 13:56

  Visi klausimai į temą. Pavardė nebūtinai lemia giminystę, ypač, jei ji labai dažna. Reta pavardė gali nulemti giminystės ryšį. Kaip tik žinau retą pavardę, kurios paplitimą giminė labai tiksliai ištyrė, negiminių beveik nėra. Užsienyje yra atstovų, kurie išsityrė savo genetiką, todėl Lietuvoje gyvenantys netrukus žinos ar jie giminės. Genetiniai tyrimai rodo tikslią giminystę, dažnai tarp skirtingų pavardžių atstovų. Pravardinės pavardės vėlesnės kilmės, todėl kiekviename regione ir dažnoje parapijoje galima rasti iš kazlo sudarytų ar iš oželio išverstų variantų.
  Tačiau ieškant savo giminės šaknų (genealogijos ir genetikos pagalba) galima sudaryti labai tikslų giminiškumo ryšį.

Rašyk komentarą