BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Kitoks pasaulis

Kada vaikystėje pasukdavome keliu į Jūžintus, pakelėje, pro ūksmingų medžių aleją, pirmasis mus pasveikindavo Gačionių dvaro rūmų pastatas.

Apleistas, kontora tapęs, jis vis oriai laikė savo stogą, pro papilkėjusius langus, tarsi, kupinu ilgėsio žvilgsniu, palydėdavo paravažiuojančius.

Šią vasarą keliaudama į savo protėvių viensodį, užsukau į nušvitusį Gačionių dvarą. Patamsintas iki giliai juodos spalvos medinis namas su baltais spidinčiais langais ir kolonomis tarsi šypsosi pasitikdamas.

Dvaras sulaukė savųjų…

Su dižiausiu dėmėsingumu klausiausi šio dvaro paveldėtojo pasakojimo apie atkūrimo darbus. Baronų Rozenų giminės palikuonis Piotras Rozenas, pasaulio pilietis, puikiai kalbantis 7 kalbomis, su didžiausia meile pasakojo apie savo šeimą, fotografijose užfiksuotus giminaičius, dvaro istoriją ir aplinkybes, kurios buvo nepalankios jų išlikimui gimtinėje.

(daugiau…)

Rodyk draugams

Lankomų kapinių surašymo ir fotografavimo būdai

Kuris laikas kuriamos viešai prieinamos internetinės duomenų bazės apie Lietuvos kapines.

Bet,

…kai kas tai vykdo savo giminės labui, kai kam tai gali būti ilga ir sunki užduotis - surinkti savo mirusiųjų giminaičių paminklinius įrašus.

Nepamirškime, kad mūsų iniciatyva aplankyti ir suregistruoti kapinių paminkluose išlikusią informaciją svarbi ne tik mums. Daugybė nedidelių kaimo kapinaičių neišliko, arba jos tapo sunkiai surandamos, atokiose pamiškėse, prie užžėlusių takų ar pievų.

Mes galime išsaugoti duomenis, svarbius ir sunkiai pasiekiamus tiems žmonėms, kurie negali atvykti į palaidojimų vietas.

Giminių genealogijai svarbūs duomenys ateityje gali išnykti, nes antkapių įrašai neišvengiamai yra veikiami gamtinių procesų, todėl palengva savaime irsta. Kiek paminklų sugadina audros, lūžtantys medžiai, nors retai, bet pasitaikantys vandalizmo aktai.

Vieną mūsų giminės antkapį su visomis gėlėmis „nusinešė“ įgriuva – tiesiog prasmego giliai į žemę, kartu su povandeninių srovių veikiamu smėlio gruntu.

Šeimos „Silva rerum”

Švęsdami modernios valstybės atkūrimo šimtmetį žengiame į19-ąją knygų mugę, pasiūliusią aktualią temą „Skaitau Lietuvą, skaitau pasaulį“.

perskaityti Lietuvą, gyvą, atvirą tekstą, kuris visada rašomas, niekada nepabaigiamas ir perskaitytas gali būti…tik jį sukuriant kasdien ir vis iš naujo”rašo organizatoriai.

Giminės įstorija kuriama nuolat…mes gimstame, gyvename ir išeiname iš šio pasaulio, palikdami didesnį ar mažesnį pėdsaką. Puikiausia idėja - knyga, iš kartos į kartą perduodama šeimos kronika - tai Silva rerum”. Nebūtinai rašydami savo giminės istoriją ją turėtume perpinti magišku pasakojimu apie visą šeimos paveldą, kaip tai meistriškai atliko rašytoja Kristina Sabaliauskaitė. Praėjusių metų knygų mugėje buvo pristatyta vienos giminės knyga, pavadinimu “Praeities versmė”. Jos autorė, minėtos rašytojos bendravardė, p. Kristina Giedraitienė.

(daugiau…)

Rodyk draugams

Genealogijos slenksčiai

Bet koks gyvenimo įvykis turi du svarbius aspektus - vietą ir laiką.

Ne tik gimimas ir mirtis, bet ir šauktinių sąrašai, asmeninės pareigybių bylos, klausimai dėl teistumo, medicininiai įrašai, namų knygos ar kredito istorijos, visi faktai turi laiko ir vietos įrašų istoriją.

1. Vietos paieškoms svarbu - atkreipti dėmesį į vietovardžių įrašus: upių, ežerų, kelių, miškų, bei aprašytų atstumo nuo žinomų punktų, didesnių centrų, nes bet kokia žymė gali būti surandama žemėlapiuose, žinynuose

Jei žinome tik mažo kaimelio ar vienkiemio pavadinimą, kuris seniai išsitrynė iš esamų žemėlapių, sunku rasti jo buvimo vietą. Norint nustatyti jo tikslią lokaciją (lot. locus - vieta), buvusį valsčių ir net dekanatą, kuriame norėtumėte pradėti giminių paiešką, gali tekti tyrinėti pakankamai didelę vietovę ar net visą kraštą. Tokiais atvejais susiduriame su identifikavimo problema - keletu objektų, pavadintų tuo pačiu arba panašiu tikriniu žodžiu. Pati ieškodama su beržų pavadinimu susijusių objektų dviejose parapijose radau net keturis panašius vietovardžius (Beržai ir trys Beržėnai). Tenka paieškoti papildomos informacijos apie kiekvieną iš šių gyvenviečių, kol paaiškės, kuri iš jų tikroji, atitinka reikiamą. Pavyzdžiui, Ylakių parapijoje ieškojau nurodyto Vižontių kaimo - tikrai yra Vižančių (žemaitiškai - Vižontių) – kaimas, 6 km į šiaurę nuo Ylakių.

2. Datos nustatymui svarbu - kuo tiksliau apibrėžti reikalingą laikotarpį. Nežinant tikslios datos, geriausia ieškomų žmonių įvykius susieti su kitomis žinomomis datomis, svarbiais istoriniais įvykiais.

Bandykime išsiaiškinti apytikslį laiką. Ar tai įvyko iki I-ojo Pasaulinio karo ar po jo, prieš vestuves ar po, prieš persikraustant į naują namą ar jau kitame name? Apklausiant gimines ar bet kuriuos liudininkus, galima priartėti prie tikslios datos. Labai svarbu surinkti informaciją iš įvairių šaltinių ir smulkiai ją aprašyti: kas patikslino, kada apytiksliai įvyko ir kur (pvz. susirgo kelionėje, mirė emigracijoje, gimė tremtyje, namai sudegė pirmomis karo dienomis, sodybos pastatai iškelti į kolūkio centrinę gyvenvietę ir kt.).

Radote vietą, kur vystėsi giminės istorinė linija, žinote datą, kuri padės startuoti - pradėkite paieškas nuo žinomų asmenų.

Tam reikia vardo ir pavardės, būtų gerai žinoti ieškomo asmens bent tėvo vardą, dar geriau abiejų tėvų asmenvardžius.

(daugiau…)

Rodyk draugams

…nevalia man Pasaulio valdovės nelaisvėje laikyti.

Vienas iš įdomiausių visoje Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų kolekcijoje yra audinys su Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės didžiuoju herbu. Gobelenas austas Flandrijoje XVI amžiuje, greičiausiai tarp 1544 ir 1548 metų. Gobeleno centre augalinių ornamentų fone yra šešių laukų herbas, kurį vainikuoja Lietuvos didžiojo kunigaikščio karūna.

Herbo laukuose vaizduojami Lenkijos Karalystės Erelis, Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės Vytis, Kijevo, Voluinės, Smolensko žemių herbai, o skydo šerdyje – Sforcų giminės herbas. Šaltinis: valdovurumai.lt

Nuostabu, kad teko prisiliesti prie šio svarbaus kūrinio restauravimo.

Pradėjusi mintį apie tolimą Smolensko žemę, stabtelėjau prie neseniai restauruotos garsios ikonos, kuri atkeliavo į Lietuvą iš tolimo Rusijos miesto, gal būt kaip karo grobis, o gal apgintas, išgelbėtas šventas paveikslas.

Grįžtu mintimis į Smolenską (dar vadintą Smalensku).

(daugiau…)

Rodyk draugams

Giminės susitikimai, suvažiavimai

Vasaros tema

…”artėja giminės susitikimas. Manau, turėtume paruošti kokią nors programą. Gal kas gali pasidalinti savo patirtimi” - dažnai užduodamas klausimas, kaip įdomiai organizuoti giminių suvažiavimą.

Šventėje paprastai dalyvauja kelių kartų žmonės, todėl nėra lengva apjungti visų interesus ir parinkti programą, tinkančią visiems giminaičiams. Sudėtinga jeigu giminė gausi, daug pusbrolių, pusseserių, tetų, dėdžių, jų antrųjų pusių, senolių ir jų mažų vaikaičių, reikia derinti nakvynės, maisto, kelionės ir poilsio klausimus. Pasisekė, jeigu giminė išlaikė tėvoniją, ar bent vietovę, joje natūraliai susiklosto santykiai ir atsigamina prisiminimai. Jeigu kas iš giminių turi nuosavą namą arba sodybą, su dideliu sodu ar kiemu ir sutinka priimti visą giminę. Kitais atvejais tenka ieškoti netoli gimtinės įsikūrusių kaimo turizmo sodybų su pavėsine, surasti poilsio vilą su tinkama sale renginiui. Gerai organizuotas renginys lemia būsimo susitikimo sėkmę, tačiau organizatoriai turėtų atlikti daugybę namų darbų.

Rekomenduojami parengiamieji darbai:

(daugiau…)

Rodyk draugams

Lietuvių „grynumas”

Sanskrite žodis tauta reiškia tyrą grynuolį.

Kilmės tema aptariama internetiniuose forumuose:

Apie kilmę kaip rasę neatsargu net galvoti, bet jei nėra jokio lietuviško kraujo, tai kas mus išskiria iš kitų?.

„Kraujas – tik metafora ir nieko daugiau“, - kalbėjo istorikas A. Kulakauskas.

Jei ne kraujas - tai gal genai?

2004 m. DNA analizė parodė, kad lietuviai yra artimi ir indoeuropiečiams ir Šiaurės Europos gyventojams. Tačiau…

Lietuviai vis tik skiriasi nuo visų kitų?

„Nuo visų kitų mes skiriamės jau nuo pat pradžių. Tie 37 procentai yra unikalus rodiklis, nes pagal minėtą DNR seką mes daugiau apskritai į nieką nepanašūs. Tarkime, eidami piečiau, į Lenkiją, ten nerasime tokio tipo DNR Y chromosomoje. Tai būdinga tik šiuolaikiniams lietuviams ir latviams”. - teigia genetikas profesorius Vaidutis Kučinskas. „Vis dėlto svarbiausia priklausomybė, analizuojant tautas, yra tarp geografijos ir genetikos, o ne tarp kalbos ir genetikos. Priklausomybė kalbinėms grupėms nebūtinai liudija kilmę”. Foto: Napoleonas Orda. Raudonė XIX a. pab. LDM/limis.lt

(daugiau…)

Rodyk draugams

Kokios profesijos buvo tavo senelis?

Tiek daug profesijų būta anksčiau, bet retas žinome ką dirbo ir kuo vertėsi mūsų protėviai? Kiek amatų ir seniausių specialybių išliko iki dabar, o kiek jų išnyko? Ne vienam įdomu kas buvo jo tolimi giminaičiai: puodžiai, dailidės, raštininkai, gal fabrikantai ar manufaktūrų steigėjai?

George Willard Croy tapo pirmąja pasaulyje telefono operatore, pradėjusia dirbti Bostono Telefonų Dispečerinėje 1878 metais. Nuo 1920 metų neliko žmogaus - žadintuvo, kuris naudodamas ilgą lazdą trankydavo į duris ar langus. Jo darbas buvo pažadinti žmones ryte tam, kad jie atsikeltų laiku. Profesija neišnyko, atsirado modernesnė versija - įmonės pasamdo asmenį, telefonu žadinantį darbuotojus.

Istorijos vadovėliuose teigiama, kad pradėję nuo medžioklės, žvejybos ir rankiojimo jau Tacito laikais (I a.) baltai tapo sėslūs žemdirbiai ir gyvulių augintojai. Archeologiniai radiniai atskleidžia kuo protėviai vertėsi - daugiausia namų amatais. Tikriausiai neišvengiamai vertėsi prekyba, karyba, o gal, plėšikavimu.

Lie­tu­vos Di­džio­sios Ku­ni­gaikš­tys­tės laikotarpiu egzistavo rai­ky­to­jai, kurie pri­va­lė­jo pa­ra­gau­ti mais­to, dėl ga­li­mo nu­nuo­di­ji­mo. Įdo­mios pa­rei­gos - vais­kio, nes jis pri­va­lė­jo guos­ti ka­re žu­vu­sių­jų naš­les. Dvare reikalingi sta­li­nin­kai, suo­li­nin­kai, tau­ri­nin­kai ar kaš­te­lio­nai. Vargu šiandien būtų žinomas dro­čius – ­ruo­šian­tis len­tas sta­ty­bai.

Į darbą kaip į šventę…

Foto: Lietuvaitės 1898 m. Šaltinis: East Prussia in old photos

(daugiau…)

Rodyk draugams

Dokumentuoti savo vaikystės namus

…home is where you hang your hat

“…namai - tai vieta, kur galiu pakabinti savo skrybėlę,” - sako anglai. Šiandiena išsiblaškę po visą pasaulį randame naujų būstų, kurie tampa namais. Ar mes, lietuviai, galime greitai įsikurt bet kurioje vietoje, prigyti bet kur ir jaustis kaip savo namuose?

Kas sukūrė jūsų namų atmosferą?

Kokie jūsų prisiminimai apie buvusius namus? O gal svečiuose jautėtės kaip namuose? Gal namai buvo svetimi, šalti? Ar turėjote vienintelius - ypatingus? Kas jums sukėlė gerus jausmus? Jums tai buvo vieta, žmonės, laikas? Ar buvo tokia vieta į kurią norėtumėte sugrįžti?
(daugiau…)

Rodyk draugams

Žemėlapis, giminės kapai - užduotis vaikui

Kartą paskaičiau įdomią istoriją apie tai, kaip vieno Europos didmiesčio vaiką tėvas paskatino domėtis savo giminės istorija.

Ne tik sudomino, bet sugalvojo pavyzdinį veiklos planą naudojant modernias technologijas.

Užkrečianti istorija

Tėvas sumanė aplankyti protėvių kapus ir pabandyti surasti savo giminės medžio atstovų palaidojimo vietas.
Į kelionę pasiėmė dukrelę, su kuria iš anksto aptarė būsimų darbų planą. Kelionei pasiruošė - atsispausdino giminės medžio schemą, susirado kapinių žemėlapį, pasiruošė priemones.
Nors jis pats per visą savo gyvenimą tose kapinėse buvo tik kelis kartus ir kai kurių kapų niekada nebuvo matęs, veikė ryžtingai, pasiklausinėjo gimines, surinko informaciją. Jis susirašė pavardes, bei numatė galimybę rasti nežinomų kapų su tolimų protėvių antkapinių įrašais.

Užduotis buvo įdomi ir rizikinga.

Nepasiruošus galima nerasti nieko. Bet jiems pasisekė, abu su dukra galėjo uždegti žvakutes prie 15 protėvių kapų!
Maža mergaitė per dvi valandas sugebėjo aplankyti šešis protėvių kapus ir du tolimų giminaičių kapus.

Jie naudojosi virtualiais žemėlapiais telefone (t. y. iPhone Safari naršyklėje), tačiau (daugiau…)

Rodyk draugams

Naujesnis puslapis »