BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Genealogams aktualios rankraščiuose paliktos marginalijos

Nuo šiol visą blog’ą galima skaityti mano svetainėje: “Mūsų giminės medis”.

Kas svarbu dokumentinio paveldo kolekcininkams?

Rankraštinių knygų apipavidalinimas - tai kaligrafijos menas, dekoravimo elementai, iliustravimas ir miniatiūros, jie taip pat yra laiko ženklai, kaip visas knygos tekstas.

Pamanykite, kas čia per tema, juk svarbiausia giminės genealogijai - datos, vardai, pavardės, įvykių vietos, o knygų meninė pusė lai lieka specialistams.

Pasižvalgykime kartu, gal rasime įdomių detalių.

Iliustracija. Mekinės 1795 m knygos fragmentas su monograma ir augalinio piešinio motyvu.

(daugiau…)

Rodyk draugams

Geriausi būdai išsaugoti nuotraukas ateities kartoms

Gal teko namų tvarkyti tėvų ar močiutės pastogę, seną sandėliuką, paveldėtus giminių namus…

… tikriausiai tai buvo ekstremaliai sunkus darbas,

…o gal tik priminė šiukšlių rūšiavimą?

Bet jeigu pasijutote tarsi prie lobių skrynios, įsigilinote į surastų nuotraukų vaizdus, bandėte atspėti laikmetį, vertėte antrą pusę ieškodami ženklų ar paliktų įrašų, tyrinėjote veidus ir bandėte atpažinti savus - jūs jau šeimos istorikas.

Taigi, surinkote visą paliktą foto medžiagą. Natūraliai tapote archyvaru, beveik giminės genealogu, atskleidžiančiu puslapį į savo protėvių ir jų artimųjų gyvenimus. Nustebinti, su baime, o gal priblokšti prisiminimų apie tai, kas buvo pamiršta, atidžiai pažvelgėte į praeities reliktus.

Pradžia į praeitį.

Kas toliau?

(daugiau…)

Rodyk draugams

Knygų įrašų apie krikštą, santuoką, mirtį įžvalgos

Dažniausiai randamų knygų įrašų apie krikštą, santuoką, mirtį vertimai ir pastabos.

Norint naudotis įvairiais dokumentais, kurie dažniausiai yra sukaupti istorinių archyvų saugyklose, bibliotekose, bažnyčių registracijos knygose, muziejuose ir internete reikia suprasti kaip skaityti senuosius rankraščius. Svarbiausios yra bažnyčių registracijos knygos, kuriose galima rasti įvairaus pobūdžio tekstų:spausdintinių ir rankraštinių ir įvairiose laikmenose: knygose, mikrofilmuose ar elektroniniame pavidale. Genealoginei paieškai tinkamiausios bažnyčių gimimo-krikšto, jungtuvių ir mirties registracijos knygos.
Remiantis knygose esančiais įrašais, buvo išduodami gimimo liudijimų (išrašai), tai patvirtina dažnai randami specialiai parengti išrašai.
Pamestinukas ar nesantuokinis vaikas gan dažnas XIX a. reiškinys ir apie tai rašoma vidurinėje grafoje.

XIX a. antroje pusėje prie gimimo įrašo atsirasdavo įrašas apie įvykusią santuoką. Knygų puslapiuose galima rasti išskirtinį vienam asmeniui skirtą išrašą - toks dokumentas tikras lobis.

Foto: 1817 m. santuokos dokumento išrašas. Šaltinis LVIA

Lotynų kalba ranka užpildomos knygos

(daugiau…)

Rodyk draugams

Asmenų įvardijimai senuose dokumentuose

Nuo šiol visą blog’ą galima skaityti mano svetainėje: “Mūsų giminės medis”.

Tęsiu ankstesnę temą apie senųjų dokumentų įrašus, asmenų įvardijimų pasitaikančią įvairovę ir jų paaiškinimus.

Eglė K. Autorinė grafika, Plunksna 2012

Dabartiniais laikais nepaprastai sudėtinga tyrinėti prieš kelis šimtmečius paliktus įrašus, nes jie buvo rašomi ant popieriaus, kuris sensta, irsta, pagelsta. Rašalas, kuriuo kažkas rašė prieš šimtą ar du šimtus metų, pakeitė spalvą, išbluko, susiliejo, atsirado dėmių ir patakų, dengiančių įrašytą tekstą. Apmaudu, jei jums reikalingas įrašas sugadintas ir neįskaitomas. Kita didelė kliūtis tai bandymai įminti neįprastus žodžius, rašančiojo trumpinius, santraukas, bei įvairius teksto “kodus”. Dar blogiau jeigu įraše atsiranda klaidingi žodžiai, ar specialiai palikta dviprasmiška ir paslėpta informacija. Tokius klaidžius rebusus teko skaityti krikšto įrašuose - nesantuokinio vaiko tėvų įvardijimuose, datų, pavardžių taisymuose. Manoma, kad tekstų kalba priklausė nuo raštininkų lingvistinio išprusimo, frazeologizmų, sudėtinių terminų ar pavadinimų, net žodžių dalių grafinio išreiškimo. Ranka rašytas tekstas, dailyraštis - tai asmeninė ir labai individuali kaligrafijos sritis. (daugiau…)

Rodyk draugams

Kai kurie išlikę archyvo fondai

Sudėtinga skelbti visus esamų archyvo knygų sąrašus. Rytinės Lietuvos sienos paskutinieji pokyčiai įnešė sumaišties ne tik į mūsų istorinę tapatybės takoskyrą, bet ir senųjų dokumentų tyrinėjimą. Šiuo metu dalis buvusio Aleksandravėlės, Aleksandrovsko, Zarasų ar Breslaujos dekanato priklauso Baltarusijos valstybei. Mūsų archyve saugomi šio dekanato senieji dokumentai, skelbiu kelių parapijų apyrašus.

(daugiau…)

Rodyk draugams

Asmenvardžiai senuose dokumentuose

Asmenvardžiai senuose dokumentuose buvo užrašomi pagal tam tikras taisykles. Pradėjus tyrėjo darbą, tenka sklaidyti senus rankraščius, perprasti kas juose parašyta. Savo dienoraštyje supažindinu su tam tikrais įvardijimo užrašymais ir jų pokyčiais įvairiose epochose.

Suprantama, kad seniausiose knygose visi įrašai lotyniški kartais kanceliarine LDK, t. y. senąja gūdų kalba, vėlesniais laikais - senąja lenkų ir senąja rusų kalbomis, o giminių fonduose galima aptikti ir prancūziškai, itališkai, vokiškai ar kitomis kalbomis parašytų dokumentų.”

(daugiau…)

Rodyk draugams

Genealogija ir archyvavimas

Kiekvienuose namuose yra senų fotografijų ir dokumentų. Tai gali būti: pasai, darbo knygelės, apdovanojimai, diplomai, dienoraščiai, laiškai, vaikų piešiniai, atsiminimų knygos ir kitokios šeimos vertybės. Tyrinėdami savo giminės genealogiją kaupiame senųjų dokumentų kopijas. Kaip tvarkomas giminės archyvas ir ko geriau nedaryti?

(daugiau…)

Rodyk draugams

Naujesnis puslapis »