BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Kitoks pasaulis

Nuo šiol visą blog’ą galima skaityti mano svetainėje: “Mūsų giminės medis”.

Kada vaikystėje pasukdavome keliu į Jūžintus, pakelėje, pro ūksmingų medžių aleją, pirmasis mus pasveikindavo Gačionių dvaro rūmų pastatas.

Apleistas, kontora tapęs, jis vis oriai laikė savo stogą, pro papilkėjusius langus, tarsi, kupinu ilgėsio žvilgsniu, palydėdavo paravažiuojančius.

Šią vasarą keliaudama į savo protėvių viensodį, užsukau į nušvitusį Gačionių dvarą. Patamsintas iki giliai juodos spalvos medinis namas su baltais spidinčiais langais ir kolonomis tarsi šypsosi pasitikdamas.

Dvaras sulaukė savųjų…

Su dižiausiu dėmėsingumu klausiausi šio dvaro paveldėtojo pasakojimo apie atkūrimo darbus. Baronų Rozenų giminės palikuonis Piotras Rozenas, pasaulio pilietis, puikiai kalbantis 7 kalbomis, su didžiausia meile pasakojo apie savo šeimą, fotografijose užfiksuotus giminaičius, dvaro istoriją ir aplinkybes, kurios buvo nepalankios jų išlikimui gimtinėje.

Jis kaip tik ruošė pietus 14 asmenų svitai iš Vilniaus. Kvėpėjo avienos kepsniais, garavo prikaistuvai ir šeimininko atidus žvilgsnis vis pasisukdavo į ruošiamus patiekalus. Pastabus ir svetingas Piotras tarsi buvo visur, persimetė keliais žodžiais su žmona, palydėjo svečius ir, neatitraukdamas dėmesio nuo atsitiktinių lankytojų, svarbiomis detalėmis įdomiai surišo temą. Nuoširdžai paaiškino patiekalų ir receptų paslaptis, bei pristatė europietiškos virtuvės prialumus. Peržvelgė akimis valgomojo aplinką ir išsamiai sudėliojo savo 250 asmenų giminės istoriją.

Bet ne Piotro pasakojimas, o jo šiluma ir paprastumas, jo užsidegimas ir energija pavertė mano ir kitų buvimą šale nenusakomu, kitokiu.

Gaila, kad Lietuvoje beveik neliko tikrųjų aristokratų, nuo kurių padvelktų kažkuo kitu. Tas kitoks nebūtinai geresnis, bet taip pat tikras, kaip gimtų laukų spalva, kaip tikrų namų kvapas, kaip artimųjų apkabinimas. Ar įmanoma atkurti šį pilnatvės jausmą, restauruoti pilnakraujį mūsų visų šiuolaikinį “kūną”, su visais visuomenės saitais ir gyvenimo turinių, kurio buvo apstu istorinėje Lietuvoje? Kad ir netobulą, su briaunuotais kraštais ir netolygų, bet turiningą ir tvirtą.

Istorijos sūkuryje buvo sunaikinta autentiška visuomeninių bendruomenių struktūra ir visų jos narių natūrali raida. Per amžius drauge sugyvenusių klasinių, tautinių bei religinių bendruomenių kultūrų sąveika devalvavo, pakito tarpusavio santykiai.

Liko “lygūs ir vienodi”.

Venecijos chartijos įtvirtintos nuostatos reikalauja elgtis pagarbai su kiekvienos epochos kultūriniu palikimu paminkle. Kalbama beveik tik apie materialines vertybes.

Tikriausiai niekas negali atkurti buvusių tarpusavio santykių, visų jų spalvų ir atspalvių. ——————————

Tenka apgailestauti, kad šiuo metu Gačionių dvaras parduodamas.

Tik ar atsiras pirkėjas, kuriam tiktų autentiškas istorinio dvaro kostiumas?

…bijau, kažkam bus ankštas.

Patiko (0)

Rodyk draugams

No comments yet. Be the first.

Rašyk komentarą