Kas čia? Šio puslapio pagalba gali išsaugoti įrašą tolimesniam naudojimui, arba parodyti savo draugams per socialinius tinklus. Pranešimą apie įrašą galima nusiųsti ir el. paštu.

Kur norite publikuoti?

Nusiųsk draugui el. paštu

E-mail It
2012-12-01

Kaip piešiamas Giminės medis?

Publikuota: Giminės medis

Kiekviena tauta turi savo ištakas ir jas puoselėja. Kiekviena šeima turi istorines šaknis ir turėtų suvokti savo praeitį ne tik protu bet ir širdimi. Atrasti savo santykį su praeitimi ir nutiesti kelią į ateitį - sukurti giminės medį. Ritualas, kuris labai panašus į lietuvišką tradiciją - pasodinti medį.

1. iliustracija. Grafinis medžio piešinys. http://www.litera-ru.ru

Giminės medis tai: giminės šaknys, kamienas, šakos, arba šeimos kilmė, kartų eilė, pavaizduota medžio pavidalu.

Šaknys simbolizuoja praeitį - tai giminės pradininkai, tolimiausi protėviai.

Kamienas - giminės tąsa, iš šaknų išaugusi pagrindinė šeimos linija: proseneliai, seneliai, tėvai.

Šakos - visi iš bendro kamieno išaugę palikuoniai, jauniausios kartos: vaikai ir vaikaičiai.

Istoriniai giminės medžių piešiniai turėjo tradicinius vaizdavimo būdus, pavyzdžiui romėnai giminės ryšį vaizduodavo kolonų arba laiptų pavidalais. Garbė ir privilegijų paveldėjimas turėjo pagrindinę reikšmę genealogijos vystymui.

Sudaromos genealoginės biogramos ir schemos kartais taip pat vadinamos giminės medžiais.

2. iliustracija. Originalus Giminės medis-schema. http://www.litera-ru.ru

Bet šį kartą norėčiau aptarti rankų darbo giminės medžių piešinius.

Kaip kas įsivaizduoja piešinį…

Virtualioje erdvėje galima rasti įvairių pasisakymų ar pasvarstymų kaip turėtų atrodyti šiuolaikinis giminės medis:

“Įdomu kokį medį renkatės giminės medžiu? Aš tai ąžuolą. Jis ilgaamžis ir lietuviškas”.

“…Sugalvojau seneliams jubiliejaus proga padaryti giminės medį. Įsivaizduoju gražų medį, ant kamieno seneliu vardai, ant šakų vaikų, vaikaičių.”

“…man labiau priimtinesnis ne meniškas medis, o schematiškas - ir dar galima parašyti knygą - visą giminės istoriją.”

“…Paprastai tokius medžius piešia arba tapo dailininkai. Tokie, paprastai, kaip dideli gražūs grafikos darbai, kaligrafiškai išrašytais vardais ir datomis. Manau kompiuteriu padarytas toks medis netektų pusės žavesio.”

Rimvydas Butautas-Kudirka, sudaręs didžiausią Lietuvoje genealoginį medį, kuriame 1240 žmonių, “de jure” susietų kraujo ar vedybiniais ryšiais./veidas.lt/2011 Lapkričio 11/

Piešti medį

Informacija, rasta dokumentuose, yra surašoma į medžio pavidalo piešinį, sudarant giminiškus ryšius iliustruojantį paveikslą. Projektai plačiau

Pirmiausia reikia sudaryti giminės schemą. Popieriaus lape reikia eilės tvarka surašyti giminės atstovus.

Pagal schematinį brėžinį galima pabandyti sukurti pirminį giminės medžio eskizą. Natūraliai iš kamieno auginti kiekvieno asmens šaką, iš kurios eilės tvarka auginti vaikų šakeles.

Paieškoti kokio nors medžio atitikmens: obels, liepos, uosio ar ąžuolo. Galima pasirinkti bet kurio gamtoje augančio medžio siluetą, arba sukurti savo fantastinį meninį medį. Apie medžių idėjas rašiau temose:

Piešiamo medžio simboliaiGiminės medis ir jo pavaizdavimas.

Gamtoje, knygose, fotografijose ir kituose šaltiniuose galima surasti medį, panašiausią į Jūsų eskize esantį.

Natūralų gamtos medį atkartojantys piešiniai su numatytomis giminių šakomis.

Nuo eskizo iki projekto

Ąžuolo medžio pagrindu kuriamas giminės medžio projektas

1 etapas. Piešiamas nedidelis giminės medžio eskizas.

2 etapas. Pagal pirminį eskizą nupiešiamas natūralų gamtos medį atitinkantis projektas.

3 etapas. Piešinys kopijuojamas ant akvarelinio popieriaus lakšto ir akvareliniais dažais nuspalvinamas. Sukuriamas sendinto popieriaus lapo įrėminimas.

4 etapas. Akvareliniu dažu ir plunksna kaligrafiškai surašomi visi asmenvardžiai ir datos.

Stilizuoto giminės medžio projektas

Stilizuoto giminės medžio piešinys yra abstraktus, nes jo struktūra komponuojama laisvai, neprisirišant prie konkretaus gamtos medžio. Stilizuoto medžio piešinys gali būti atliekamas akvarele, spalvotais pieštukais, akriliniais dažais. Medžio šakose atskiros giminių kartos išdėstomos skirtingų spalvų apskritimuose. Spalvotuose simboliniuose vaisiuose kaligrafiškai įrašomi konkretūs asmenys.

Kompiuterinėmis programomis piešti medžiai

Projektas - Giminės medis

Grafine programa sukurtas realistinis giminės medžio piešinys, kurio kiekviena giminės šaka turi savo spalvinį kodą. Piešinio projektas atliekamas be išankstinio eskizo, prie kamieno formuojama lapija su asmenvardžių įrašais. Programa leidžia įrašyti daugiau informacijos (kelis asmenvardžius, santuokų, gimimo, mirties datas, gyvenamą vietą ir kita). Tokiu būdu sukurtų ir spausdintų giminės medžių tekstai gerai įskaitomi, projektą galima didinti pagal mastelį, arba turimo rėmo dydį.

Projektas Šeimos medis-schema

Nedidelio trijų kartų šeimos medžio projektas, kurio pagrindas - medžio piešinys, ant jo schematiškai sukomponuotos šeimos nuotraukos. Maži medeliai tinka proginėms dovanoms, kai nėra ištyrinėta visa giminės genealogija, žinomi tik artimiausios 3-4 kartos.

Piešinio kompozicija

Asimetrinis medis.

Ką daryti jeigu vieno protėvio šaka žinoma nuo seniausių laikų, kitos vėlesnėse kartose, kaip pavaizduoti tokį netolygumą? Tokio giminės medžio šakos sudaro asimetrinį piešinį ir nereikia bijoti, kad bus kreivas piešinys. Taip nutinka, kai tolimiausioje kartoje buvo kita santuoka, arba išliko tik vieno protėvio informacija. Piešiant medį, vienoje lapo pusėje išauginama papildoma šaka, norint išlaikyti piešinio pusiausvyrą, giminės pavadinimą galima komponuoti laisvoje lapo pusėje.

1 etapas. Ant popieriaus lapo piešiamas originalaus dydžio piešinys. Pradiniame etape pieštuku surašomi asmenvardžiai - labai svarbu, kad jie tilptų į numatytą vietą, t.y. šakelėse paliekant pakankamai vietos visiems kaligrafiniams įrašams.

2 etapas. Piešinys kopijuojamas ant naujo popieriaus lakšto ir nuspalvinamas. Giminių eiliškumas išskiriamas laipsnišku spalvų šviesėjimu - kiekvienos kartos šakos skiriasi atspalviais. Tokiu būdu nesuardoma natūralaus medžio struktūra.

3 etapas. Kaligrafiškai ant kamieno ir šakų surašomi visi asmenvardžiai.

4 etapas. Medžio piešinys įrėminamas.

Trumpai supažindinau su giminės medžių komponavimo galimybėmis.

Aprašymas bus tęsiamas.

Patiko (1)


Atgal į: Kaip piešiamas Giminės medis?